Archive for the ‘Nezařazené’ Category

Kdy přestanou padat vlasy po porodu? A jak jim můžeme pomoci?

Padání vlasů po porodu

Většina čerstvých matek zažívá zvýšené padání vlasů po porodu, i když některé to téměř nepostřehnou. Koho z nás to postihne, záleží zejména na genetické výbavě, hustotě vlasů a stavu vlasové pokožky.

Jaký je vlastně důvod padání vlasů po porodu?

Během těhotenství způsobují hormonální změny prodloužení růstové fáze vlasů, takže vypadne méně vlasů a můžete si i všimnout, že vlasy jsou silnější, rychleji rostou a nelámou se. Celkově se jejich kvalita zlepší.

Poté, co jste porodila a vaše hormony se usadily – obvykle asi 12 týdnů po porodu – více vlasů se přesune do fáze vypadávání. V tomto období Vás mohou překvapit i chumáče vypadaných vlasů najednou.

Běžně člověku vypadne zhruba 100 až 125 vlasů denně, ale po porodu se toto zvýší až na 500 denně. To může být velmi znepokojující, ale nemusíte se příliš obávat – nebudete plešatá!

Co můžeme udělat pro to, aby se počet vlasů opět co nejrychleji ustálil?

Mimo trpělivosti bychom se měli zaměřit zejména na stav vlasové pokožky, protože ze zdravé kůže roste zdravý vlas. Čím lepší budou mít nové vlasy podmínky pro růst, tím větší je šance, že se nám všechny vypadané vlasy opět vrátí.

Nejčastějším nepřítelem vlasové pokožky je dehydratace a suchá pokožka obecně. Jejím příznakem bývá napnutá kůže bez přirozené elasticity.

Trápí Vás lupy ve vlasech? Zbavte se jich.

Svědění nebo přílišné maštění vlasů jim také neprosívá a ukazuje na nějaký problém nebo nevhodně zvolenou vlasovou kosmetiku.

Během šesti měsíců by měly být vaše vlasy zpátky na normální hustotu jako před těhotenstvím, ale textura vlasů nemusí být úplně stejná. Může být vlnitější nebo rovnější nebo sušší nebo mastnější než před těhotenstvím. To je způsobeno hormonálními změnami, které jste právě prodělali.

Pokud se padání vlasů nemírní ani šest měsíců po porodu, zkontaktujte trichologa a nechte si poradit na míru dle stavu vlasů a vlasové pokožky.

Další informace o padání vlasů po porodu.

Sandra Johnsonová

Dermatolog

babycenter.com

 

Lámání vlasů a třepení konečků- Proč se vlasy třepí a co se s tím dá skutečně dělat?

Jak uzdravit roztřepené vlasy? Jak zachránit roztřepené konečky?

Zaprvé si musíme uvědomit, že vlas je mrtvá tkáň. Není proto možné mu dodat nějakou zázračnou výživu, aby se zacelily.

Proč se vůbec vlast třepí?

Vlasy se nejvíce ničí při chemickém barvení. Při odbarvování vlasu se díky peroxidu vlas otevře a vysype se z něj pigment. Tím nám vlas zesvětlá a můžeme jej tak nechat nebo do něj vložit jiný pigment. Dalším cílem je vlas opět uzavřít, ale to už se nám nikdy nepovede na 100 %. Pokud takto vlas odbarvíme několikrát za sebou, je jeho povrch čím dál tím více otevřený = roztřepený.

Bohužel neexistuje žádná zázračná metoda jak takový vlas opět zcela uzavřít. Můžeme ale udělat dvě věci. Vlasy potáhnout další vrstvou, aby se poškození zamaskovalo a zajistit, aby se nově rostoucí vlasy již netřepily.

Proč se třepí nejvíce právě vlasové konečky?

Konečky vlasů jsou nejnáchylnější na třepení, protože se jedná vlastně o nejstarší část vlasu, který byl nejvíce krát barvený nebo například žehlený. Jsou tedy nejvíce namáhané a poškození je na nich nejvíce vidět.

Maska na roztřepené konečky?

Možné jste už zkoušeli různé domácí masky z jídla a tak již víte, že tudy cesta nevede. Spolehlivým řešení je olejíček, který vlasy obalí, zamaskuje poškození, ale vlasy ochrání před vysokou teplotou žehličky na vlasy. Tyto olejíčky většinou obsahují látky, které by se neměly dostat na vlasovou pokožku. Ne snad, že by přímo byly škodlivé pro kůži, ale obalí ji a mohou se na ni ukládat a vrstvit. Tím byste si zadělávali na jiný problém.

Pokud již barvíte vlasy šetrně nebo nebarvíte vůbec a vlasy se stále třepí, signalizuje to problém s výživou vlasů. To ve většině případů znamená, že je problém na vlasové pokožce, kde něco chybí nebo naopak přebývá. V tento okamžik je lepší zbytečně neexperimentovat a zjistit příčinu na trichologickém vyšetření. V odkazu najdete, co všechno to obnáší.

Jednou z nejčastějších příčin nevyživených vlasů a suchých konečků je dehydrovaná vlasová pokožka. Takový problém se dá řešit například hydratační emulzí na vlasovou pokožku. Naopak naprosto nevhodným postupem jsou obecné přípravky proti padání vlasů, které pokožku ještě více vysuší a problém zhorší. Proto je lepší v těchto případech vyhledat odborníka a nechat si poradit „na míru“.

A co Vám pomohlo na roztřepení konečky? Jaká byla Vaše příčina? Napište nám. 🙂