Archive for the ‘Péče o vlasy’ Category

Lámání vlasů a třepení konečků- Proč se vlasy třepí a co se s tím dá skutečně dělat?

Jak uzdravit roztřepené vlasy? Jak zachránit roztřepené konečky?

Zaprvé si musíme uvědomit, že vlas je mrtvá tkáň. Není proto možné mu dodat nějakou zázračnou výživu, aby se zacelily.

Proč se vůbec vlast třepí?

Vlasy se nejvíce ničí při chemickém barvení. Při odbarvování vlasu se díky peroxidu vlas otevře a vysype se z něj pigment. Tím nám vlas zesvětlá a můžeme jej tak nechat nebo do něj vložit jiný pigment. Dalším cílem je vlas opět uzavřít, ale to už se nám nikdy nepovede na 100 %. Pokud takto vlas odbarvíme několikrát za sebou, je jeho povrch čím dál tím více otevřený = roztřepený.

Bohužel neexistuje žádná zázračná metoda jak takový vlas opět zcela uzavřít. Můžeme ale udělat dvě věci. Vlasy potáhnout další vrstvou, aby se poškození zamaskovalo a zajistit, aby se nově rostoucí vlasy již netřepily.

Proč se třepí nejvíce právě vlasové konečky?

Konečky vlasů jsou nejnáchylnější na třepení, protože se jedná vlastně o nejstarší část vlasu, který byl nejvíce krát barvený nebo například žehlený. Jsou tedy nejvíce namáhané a poškození je na nich nejvíce vidět.

Maska na roztřepené konečky?

Možné jste už zkoušeli různé domácí masky z jídla a tak již víte, že tudy cesta nevede. Spolehlivým řešení je olejíček, který vlasy obalí, zamaskuje poškození, ale vlasy ochrání před vysokou teplotou žehličky na vlasy. Tyto olejíčky většinou obsahují látky, které by se neměly dostat na vlasovou pokožku. Ne snad, že by přímo byly škodlivé pro kůži, ale obalí ji a mohou se na ni ukládat a vrstvit. Tím byste si zadělávali na jiný problém.

Pokud již barvíte vlasy šetrně nebo nebarvíte vůbec a vlasy se stále třepí, signalizuje to problém s výživou vlasů. To ve většině případů znamená, že je problém na vlasové pokožce, kde něco chybí nebo naopak přebývá. V tento okamžik je lepší zbytečně neexperimentovat a zjistit příčinu na trichologickém vyšetření. V odkazu najdete, co všechno to obnáší.

Jednou z nejčastějších příčin nevyživených vlasů a suchých konečků je dehydrovaná vlasová pokožka. Takový problém se dá řešit například hydratační emulzí na vlasovou pokožku. Naopak naprosto nevhodným postupem jsou obecné přípravky proti padání vlasů, které pokožku ještě více vysuší a problém zhorší. Proto je lepší v těchto případech vyhledat odborníka a nechat si poradit „na míru“.

A co Vám pomohlo na roztřepení konečky? Jaká byla Vaše příčina? Napište nám. 🙂

 

Jaký je nejlepší fén pro vaše vlasy?

Nejlepší fén by měl splňovat několik základních požadavků a mít něco navíc. Takový fén jsme našli a rádi bychom se podělili o naší zkušenost s fény Bio Ionic. Kvalitní fén by měl být dostatečně výkonný a ionizační.

Bio-Ionic-Power-Light

Bio-Ionic-Power-Light

Co jsou to ionizační fény Bioionic?

Ve fénu probíhá něco na způsob elektrolízy, která nabíjí všechny ionty kladně, což navzájem od sebe odpuzuje veškeré atomy. V tomto případě atomy vody. Ty se títo procesem rozdělí na malinké částice (kapičky), které pronikají do vlasů. Tím je velmi silně hydratují a zacelují. Pomáhají tak dostat se do vlasů i různé jiné hydratační a vyživující přípravky.

Toto vše má další velmi zajímavý přínos. Díky tomu, že vlasy jsou výrazně hydratované (mokré), tak neelektrizují!

Popsáno je to trochu odborněji v následujícím obrázku, ačkoliv my si myslíme, že to lépe vysvětlujeme my. 🙂

bioionic ionty technologie

Nošení čepice a padání vlasů – pravdy a mýty

Často slýcháme diskuze ohledně nošení zimních čepic, kšiltovek nebo třeba paruky – jestli mohou způsobit padání vlasů.

Zimní čepice a padání vlasů

Klasický kulich je k vlasům relativně šetrný. Zimní čepice je volná a nepne pevně k pokožce, nedusí vlasy a většinou se v zimě pod čepicí nepotíme. Není tedy důvod riskovat v zimě nachlazení a pokrývce hlavy se vyhýbat.

Kšiltovky a padání vlasů

Ležérně nasazený klobouk ničemu neškodí

Ležérně nasazený klobouk vlasům neškodí

Kšiltová čepice už může být nebezpečnější. Pokud ji máme na hlavě velmi silně utaženou, tak může neúměrně tahat za vlasy a vyškubávat je. Pokud nemá odvětrávání, nosíme ji mnoho hodin denně, v horkém počasí a máme pokožku se sklonem k nadměrnému maštění, tak takové podmínky našim vlasům rozhodně nebudou prospívat. Pokožka musí být čistá a mít šanci dýchat.

Paruky a padání vlasů

Paruky mohou dusit již tak velmi poničené folikuly. Zejména v letních měsících se pod parukou pokožka může hodně pařit a to nové vlasy k životu nevyburcuje.

Pevné culíky a padání vlasů

Podobně jako příliš utažené kšiltovky, stejně tak velmi pevné culíky nedělají vlasům dobře. Můžeme tím způsobit i ložiskovou alopecii, kdy se nám skupinky vlasů vytrhají a díky mechanicky poškozeným folikulům v těchto místech nové vlasy odmítají růst – nebo jsou velmi slabé, nevyrostou do normální délky a předčasně tyto vlasy vypadávají.

 

Čepice tedy v drtivé většině nejsou nebezpečím pro naše vlasy. Je to spíš přehnaný mýtus. Myslíme si, že je způsoben tím, že mnoho plešatých mužů čepice nosí a dochází tak k záměně příčiny a důsledku. Podle dermatologů není úplně vhodným doplňkem turban, který je také často velmi pevně „přivázán“ na vlasovou pokožku a nedovoluje ji přirozeně dýchat. Tento problém v našich zeměpisných šířkách zatím ale není rozšířen.  🙂

5 způsobů jak se zbavit elektrizujících vlasů

V případě, že máte alespoň polodlouhý účes, tak určitě znáte ten otravný pocit elektrizujících vlasů. Máme pro vás vyzkoušené tipy, jak se elektrizujících vlasů zbavit.

Co na elektrizující vlasy?

1. Sušička na prádlo + ubrousky do sušičky. Není to moc rozšířený výrobek v našich drogeriích, ale sehnat se dá. Při sušení prádla se látka nabíjí ohromným množstvím statické elektřiny. Tyto speciální ubrousky nejen dodají dlouhotrvající vůni vašemu prádlu, ale také jej zbaví náboje, který se pak přenáší do vlasů. Někdo dokonce doporučuje si těmito ubrousky učesat vlasy – to je ale už dost nevhodná babská rada, která vlasům může i ublížit.

Tipy pro elektrizující vlasy

2. Hydratace. Suché vlasy jsou náchylnější ke „elektrizaci“. V zimě je výrazně sušší vzduch, naše pokožka i vlasy jsou také sušší. Míváme více problémy s lupy. Proto se v zimě musíme starat o hydrataci vice, něž kdy jindy. Hydratujte prosím bez silikonů, ať nevtloukáte klín klínem. Doporučujeme například kolagenovou emulzi na hydrataci vlasové pokožky.

3. Další hydratace.  Předejděte vysušeným vlasům a pořiďte si domů zvlhčovač vzduchu. Jednoduché, ale dražší řešení. Nehledě na to, že by se hodil i do práce, aby efekt byl pořádný.

4. Nepoužívejte umělohmotné hřebeny. Nejjednodušší rada proti elektrizujícím vlasům. Nejlepší volba je kartáč z přírodních štětin.

5. Kvalitní kosmetika + častá péče. To je návod na skoro každý problém s vlasy. Pokožka ani vlasy nemá být příliš mastná ani vysušená. Dejte si tu práci a najděte vhodnou kosmetiku pro vás i vaši peněženku. Zajděte si zdarma k trichologovi pro konzultaci o vašich vlasech. Látka Quaternium-80 prokazatelně zmírňuje elektrizující vlasy a  přidává do některých specializovaných šampónů proti elektrizujícím vlasům.

6. Výkonný a kvalitní fén. Například fény Bio Ionic mají patentovanou technologii, která tříští molekuly vody na co nejmenší celky, ty se pak dostanou do vlasu a takto hydratovaný vlas nemá snahu být elektrizovaný.

Tip na závěr: Zdravé vlasy nejsou tak náchylné k elektrizaci. Naopak poškozené nebo roztřepené vlasy ano.

Máte další tipy, jak se zbavit elektrizujících vlasů? Podělte se s námi i ostatními! 

Prodlužování vlasů může způsobit nevratné poškození

Americký časopis Consumer Reports (obdoba českého D-TESTU) vydal upozornění týkající se prodlužování vlasů. Varuje spotřebitele, že prodloužení může nenávratně poškodit jejich vlasy.

Co začne v Americe – skončí v Americe

Americké celebrity před lety odstartovali modní vlnu prodlužování vlasů, nyní však od toho pomalu ustupují.Jennifer Aniston nedávno uvedla, že si musela ostříhat vlasy, protože ji slábly kvůli „všem těm prodlouženým vlasům“.

Jennifer Aniston si již vlasy neprodlouží

Jennifer Aniston si již vlasy prý neprodlouží

Jaké jsou problémy s prodlouženými vlasy?

Některým zákaznicím se dělají okrouhlá kolečka vypadaných vlasů, na které byly prameny navázány. Consumer Reports vydal upozornění díky vzrůstajícímu počtu zákaznic, které se na ně obracely se stížnostmi na prodloužení vlasů. Další stížnosti jsou na bolesti hlavy.

Je samozřejmě mnoho zákaznic, které jsou spokojeny s prodlouženými vlasy, ale je nutné vědět i o rizicích. Je zřejmé, že prodloužené vlasy jsou zátěží vlasů pravých, za které neustále tahají a mohou tak poničit vlasové folikuly. Tento princip je bohužel stejný pro všechny metody prodlužování vlasů.

Pokud máte prodloužené vlasy a začínáte pozorovat větší výpadek vlasů, měli byste minimálně zpozornět, když už ne ihned prameny odstranit.

Majitelka kadeřnictví Dawn DiDomenico již přestala službu prodlužování vlasů poskytovat, kvůli problémům, které viděla u svých zákaznic.

„Prodloužení vlasy vypadají sice nádherně, ale co způsobují pod povrchem je strašidelné,“ uvedla DiDomenico.

Čím slabší a tenčí vaše vlasy jsou, tím větší je riziko trvalého poškození. V případě problému můžete konzultovat stav vlasů s trichologem, který vám poradí, co udělat.

Via: abc.com

Příliš mastné vlasy a jejich vypadávání

Vypadávání vlasů může způsobit přílišná/zvýšená funkce mazových žláz.

jak nemít mastné vlasy

Vlasy myjte raději častěji. Usazovaný maz na vlasové pokožce ji nesvědčí.

Proč se vlasy mastí?

1) Prostě proto. Každý máme nějak fungující organismus. Někdo se potí více někdo méně a někdo má výkonější mazové žlázy.

2) Používáním nevhodných vlasových přípravků s obsahem silikonu. Silikon se hromadí na pokožce, ucpává jí i mazové žlázy zmateně produkují větší možství mazu.

Jak na mastné vlasy?

Nebojte se je mýt každý den – pokožka má být čistá. Používejte vlasovou kosmetiku, která hydratuje pokožku, ale nezanáší jí silikony – ty totiž udělají vaše vlasy lesklé po prvním umytí, ale dříve nebo později si vyberou svoji daň.

Nedoporučují se ani bylinné šampóny. A když už, tak né dlouhodobě. Kopřiva a další byliny mají neškodí pokožce, ale působením ji dehydratují -> kůže je vysušená – > zvyšuje aktivitu mazových žláz -> vlasy jsou ještě mastnější.

Padání vlasů a jejich přílišné maštění spolu může úzce souviset.

1) Na vlasovém kořínku je bílá bambulka? Ne, to není vlasový váček. To je nashromážděný mazotok, který vlas dusí a může díky němu vypadnou.

2) Příliš mastná pokožka není zdravé prostředí pro růst vlasů. Může signalizovat například Seboroickou dermatitidu.

Kromě masek na mastné vlasy se doporučují Šampóny na regualci mazové žlázy nebo toniko na rozpuštění nashromážděného mazotoku na vlasové pokožce.

Co pomohlo Vám na mastné vlasy? Mastí se Vám vlasy celý život stejně? Napište nám do diskuze.

 

Nenechte bazén ničit vaše vlasy

Pokud rádi trávíte léto u bazénu a často plavete v chlorované vodě, může se to podepsat na vašich vlasech. Opakované vystavování vlasů chlóru může odstranit ochranou mastnotu z vlasů a narušit jejich vnitřní strukturu.  Vaše vlasy jsou pak křehké, vysušené, a pokud máte světlé vlasy, můžete skončit se zeleným odstínem. Kromě kosmetických prostředků, kterými můžete vlasy chránit, vám poradíme několik dobrých triků, kterými je vhodné se řídit.

Namočte vlasy nechlorovanou vodou

Před vstupem do bazénu si namočte vlasy vodou, která neobsahuje chlór. Vlasy tak nasáknou nezávadnou vodu a chloru se k nim dostane méně.  Na závěr plavání si vlasy umyjte. Existují speciální šampóny, které vám pomohou. Pokud raději dáte na „babské“ rady, přidejte do obyčejného šampónu prášek na pečení – má antioxidační účinky a tak pomůže zneutralizovat chlór.

Noste do bazénu čepici

Já vím, já vím, ale pokud vlasy nechráníte kosmetickými přípravky a víte, že jsou vaše vlasy na chlór citlivé, zkuste gumovou čepici. Doba pokročila a dnešní materiály jsou příjemnější než před 20ti lety.

Nepalte si vlasy fénem

Tato rada platí univerzálně, ale pro chlorované vlasy dvakrát (nebo třikrát)! Chlór působením horkého vzduchu násobí své negativní účinky. Snažte se vlasy vysušit ručníkem, pokud musíte použít fén, ztlumte teplotu vzduchu na nejnižší stupeň.

 

Voda a chlor se nemají zrovna v lásce

Chlor a vlasy se nemají zrovna v lásce

Máte další tipy, jak chránit vlasy u bazénu? Podělte se s námi.