Může za vaše nadměrné vypadávání vlasů telogenní efluvium?

Může za vaše nadměrné vypadávání vlasů telogenní efluvium?

Za nadměrným vypadáváním vlasů může stát celá řada příčin.  Jednou z nich je telogenní efluvium – kožní onemocnění, které se projevuje nadměrným vypadáváním vlasů v jejich klidové (telogenní) fázi. Jak se telogenní efluvium projevuje a dá se léčit?

Co je a jak se projevuje telogenní efluvium nebo chronické telogenní efluvium?

Telogenní efluvium je kožní onemocnění, které postihuje vlasové folikuly. Ve výjimečných případech mohou postiženi trpět i nadměrným vypadáváním obočí a pubického ochlupení. V posledně zmíněných případech se však nejedná o tak velký a hlavně viditelný problém. V případě vlasů to však problém je, protože vlasy jsou korunou krásy. Na vlasech si zakládají především ženy, bujnou kštici však chtějí mít i muži.  Telogenní efluvium se projevuje lámáním, ztenčováním a nadměrným vypadáváním vlasů. Vlasy vypadávají tak moc, že se na hlavě začnou tvořit plešatá místa. K úplnému vypadnutí a chronickému průběhu však ve většině případů nikdy nedojde. Spíše se tvoří mapy nebo zóny, které jsou vypadáváním vlasů postihnuty více. Nejčastěji vlasy vypadávají na temeni hlavy, přinejmenším častěji než vzadu na hlavě a na bocích.

telogenni_efluvium

 

Oslabené vlasy telogenním efluviem vs zdravé vlasy

Vypadávání vlasů je hlavně estetickým problémem. Částečná plešatost z nadměrného vypadávání vlasů je pro ženy i muže důvodem k frustraci a sníženému sebevědomí. Dobrou zprávou však je, že toto onemocnění je pouze dočasné a růst vlasů se obnoví, až vlasy přejdou znovu do růstové fáze. To však může nějakou dobu trvat, a proto to nejlepší, co vašim padajícím vlasům v tomto případě můžete dopřát, je čas. Doporučují se i různé podpůrné vlasové vody nebo stimulující masáže vlasové pokožky. 

Proč vlasy ve velkém vypadávají?

V případě onemocnění s názvem telogenní efluvium dochází k nadměrnému vypadávání vlasů kvůli toho, že najednou velká část vlasů z důvodu šokové a stresové situace přejde z růstové (anagenní) fáze do klidové (telogenní) fáze. Pro pochopení až 85 % vlasů se u zdravého jedince nachází v růstové fázi, zbylých 15 % ve fázi klidové. V tomto případě je zcela běžné, když sem tam  vypadne nějaký ten  vlas. V případě zdravého jedince je většina vlasů v růstové fázi, a proto dokážou vypadané vlasy nahradit, aniž by si toho člověk nějak výrazně všiml. Problém nastává, když se tento vlasový proces otočí a v telogenní fázi se najednou ocitne více vlasů, než je obvyklé. Když je většina vlasů v klidové fázi a v menšině jsou vlasy ve fázi růstové, dochází na určitých místech hlavy k plešatění, protože nové vlasy prázdná místa jednoduše nestačí tak rychle nahradit. 

Co telogenní efluvium vyvolává? 

Každá nemoc má svou příčinu, tady tomu není jinak. Telogenní efluvium vyvolá náhlý šok a trauma. Nadměrné vypadávání vlasů může způsobit autonehoda či jiná velmi stresující událost. Spouštěčem nadměrného vypadávání vlasů může být bezesporu porod, který je pro organismus velkou zátěží. Právě tady najde odpověď řada žen, která je po porodu svými padajícími vlasy silně znepokojena. Je to však běžná reakce vlasů na tak stresující událost, jakou je porod. 

Telogenní efluvium může způsobit také očkování, těžká prodělaná nemoc nebo jakýkoliv dlouhodobý stres. Příčinou může být užívání drog.

Vlasy obvykle začnou vypadávat až dva měsíce po dané události. Vlas, který vlivem šoku náhle přejde z růstové fáze do klidové fáze, v této fázi chvíli setrvá. Teprve až po nějaké době vypadne.

Vlasy vám sice nadměrně vypadávají, ale jste si jistí, že žádný šok ani stres jste neprožili? Nevadí, i přesto se může jednat o telogenní efluvium. V tomto případě může být příčinou urychlené střídání vlasových fází. Rychle se střídající klidová a růstová fáze způsobí to, že vlasy už tenké a lámavé rostou a často vypadávají. 

Telogenní efluvium je spíše estetickým problémem, který však nijak nepřidá na psychické pohodě. Dobrou zprávou však je, že se téměř nikdy nestává, že by postiženému vypadaly všechny vlasy. Proces růstu vlasů se ve většině případů obnovuje nejpozději za půl roku (výjimku tvoří chronické případy). 

Pokud si přejete zjistit příčinu padání vlasů nebo potvrdit diagnostiku Elogenního efluvia, objednejte se k odborníkovi na trichologické vyšetření.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

související články