Seborea u kojenců

seborea u kojencu

Seboroická dermatitida se u kojenců může objevit už v druhém měsíci života.  Projevuje se nažloutlou krustou na vlasové pokožce.

Seborea postihuje i dospělé, u kterých se začne projevovat okolo puberty.

Jedná se o neinfekční onemocnění, postihující oblasti s největším výskytem kožního mazu, jako je pokožka hlavy, obličej nebo trup.  Je známa souvislost mezi kožními kvasinkami. Ta je ale spíše dána reakcí na vyšší tvorbu mazu, než že bychom ji přisuzovali vznik seborei.

Seborea je velmi u kojenců pravdu velmi běžná a většina dětí ani nenavštíví lékaře (není pro to ani příliš důvod) a proto ani není vysledovaný spouštěč této nemoci. Běžně se objeví už během prvních 6 týdnů a během několika týdnů odezní. Méně často seborea setrvává po dalších 6-9 měsíců.

Pokračovat ve čtení „Seborea u kojenců“

Seboroická alopecie

seboroicka_alopecie_seborea

Seboroická dermatitida je především kožní onemocnění, ale může být provázeno infekcí a dočasné zvýšená padání vlasů. Seborea se projevuje šupinkami na pokožce (často žluté barvy), mastnou pokožkou, která může svědit nebo být bolestivá na dotek.

Toto zánětlivé onemocnění není stále přesně prozkoumáno, ale je zde předpoklad pro genetickou predispozici.

Jak probíhá seborea? Mazové žlázy, které jsou propojeny s vlasovými folikuly, začínají vytvářet velmi bohatou formu kožního mazu. Nadbytečná tvorba vytváří vhodné prostředí pro rychlé množení kožních kvasinek. Přemnožení způsobuje podráždění a zvyšuje šanci zánětu na mazové žláze.

Toto vše ovlivňuje růst vlasů, které jsou pak tenčí, nedorůstají do celé délky, ulamují se nebo předčasně vypadávají. Na jejich místě opět dorůstají vlasy nové, ale jsou stále slabší a slabší. Uvědomme si také, že růstový cyklus vlasu má pouze omezený počet opakování. Pokud zkracujeme jeho růstovou celkovou fázi, přibližujeme se rychleji stavu, kdy folikul již není schopen nový vlas vyprodukovat.

 

Co proti Seboroické alopecii?

 

Důležité je zamezovat přemnožení kvasinek a udržovat pokožku v čistotě. Vhodné je použití proti-kvasinkového tonika. Seborea se z pokožky dá dočasně odstranit peelingem s pomocí organické rašeliny. Další informace a přípravky najdete na této stránce o Seboroické dermatitidě.

Čistá a hydratovaná pokožka je základ pro zdravý růst vlasů. I když se seborea nedá úplně vyléčit, je důležité minimalizovat otravné příznaky, které nás nejen obtěžují, ale také jsou příčinou seboroické alopecie.

Příčiny padání vlasů: Seboroická dermatitida

trichologie padani vlasu seborea
trichologické vyšetření
trichologické vyšetření – diagnostiak vlasové pokožky mikrokamerou

Seboroická dermatitida je neinfekční kožní onemocnění , ale může způsobit i dočasnou padání vlasů, pokud se seborea vyskytuje ve vlasové pokožce. Tato dermatitida se projevuje šupinami (nejčastěji nažloutlými) na pokožce, které jsou podobné větším lupům. Postižená místa seboroickou dermatitidou mohou být přecitlivělá, svědivá nebo až bolestivá. Jedná se o zánětlivé onemocnění, o jehož příčině stále mnoho nevíme.

Doprovází ji zvýšená činnost mazových žláz, které produkují příliš mazu. Ten se hromadí u vlasových folikulů a je náchylný na záněty. Vytékající hnis poté na pokožce zatvrdne a odlupuje se.

V kožním mazu mají ideální prostředí pro množení kvasinek, které způsobují podráždění a svědění pokožky. I když tato infekce přímo nepostihuje vlasové folikuly, takové prostředí na vlasové pokožce není příznivé pro zdravý růst vlasů.

Seboroická dermatitida není přenosná a nemůžete ji, podobně jako lupenku, od nikoho „chytit“. Původem je mix genetických predispozic, imunitního systému a dalších vnitřních i vnějších faktorů (stres, stravování, atd…).

Vyléčit seboroickou dermatitidu není možné. Existují ale velmi účinné cesty, jak odstranit její nepříjemné příznaky. Tím se zlepší i kvalita vlasů a odstraní padání vlasů způsobené seboroickou dermatitidou.

Obecně se nedoporučuje užívat kortikoidy na seboreu, protože jejich dlouhodobé užívání poškozuje (ztenčuje) nenávratně pokožku a seboroická dermatitida se po jejich vysazení opět vrátí.

Nejdůležitější je držet vlasovou pokožku neustále čistou a hydratovanou. Z pokožky se musí co nejčastěji smývat maz a záněty. Zároveň se doporučuje ji hydratovat, aby mazové žlázy nebyly nuceny ještě k větší produkci mazu.

Nejlepší je vyčistit pokožku rašelinovou procedurou, která smyje z pokožky všechny přebytky mazu a ložiska zánětů. Přemnožené mikroorganismy se redukují pomocí Fungicidního tonika. Hydrataci vlasové pokožky zajišťuje Kolagenová emulze.

Až po zaléčení vlasové pokožky je možné začít užívat přípravky proti padání vlasů, jsou-li vůbec potřebné. Kosmetika proti padání vlasů většinou vysušuje vlasovou pokožku a prokrvuje ji. To má často za následek ještě zvýšenou funkci mazových žláz a zhoršení seboroické dermatitidy.

Další informace o léčbě Seboroické dermatitidy.

Příliš mastné vlasy a jejich vypadávání

mastne vlasy a padani vlasu

Vypadávání vlasů může způsobit přílišná/zvýšená funkce mazových žláz.

mastne vlasy a padani vlasu

Proč se vlasy mastí?

1) Prostě proto. Každý máme nějak fungující organismus. Někdo se potí více někdo méně a někdo má výkonější mazové žlázy.

2) Používáním nevhodných vlasových přípravků s obsahem silikonu. Silikon se hromadí na pokožce, ucpává jí i mazové žlázy zmateně produkují větší možství mazu.

Jak na mastné vlasy?

Nebojte se je mýt každý den – pokožka má být čistá. Používejte vlasovou kosmetiku, která hydratuje pokožku, ale nezanáší jí silikony – ty totiž udělají vaše vlasy lesklé po prvním umytí, ale dříve nebo později si vyberou svoji daň.

Nedoporučují se ani bylinné šampóny. A když už, tak né dlouhodobě. Kopřiva a další byliny mají neškodí pokožce, ale působením ji dehydratují -> kůže je vysušená – > zvyšuje aktivitu mazových žláz -> vlasy jsou ještě mastnější.

Padání vlasů a jejich přílišné maštění spolu může úzce souviset.

1) Na vlasovém kořínku je bílá bambulka? Ne, to není vlasový váček. To je nashromážděný mazotok, který vlas dusí a může díky němu vypadnou.

2) Příliš mastná pokožka není zdravé prostředí pro růst vlasů. Může signalizovat například Seboroickou dermatitidu.

Kromě masek na mastné vlasy se doporučují Šampóny na regualci mazové žlázy nebo toniko na rozpuštění nashromážděného mazotoku na vlasové pokožce.

Co pomohlo Vám na mastné vlasy? Mastí se Vám vlasy celý život stejně? Napište nám do diskuze.

Jaké jsou příznaky seboroické dermatitidy?

Seboroická dermatitida (označuje se také jako Seborhoická dermatitida nebo seborea či seborhea) je neinfekční kožní onemocnění, projevující se mastnými, lupovitými částmi kůže při zánětech, ke kterých dochází zejména na vlasové pokožce, na obličeji nebo na hrudi. Místa postižená seboreou jsou potažená červenými  a žlutými šupinkami, které mohou, ale nemusí svědit.

Výskyt

Seboroická dermatitida postihuje zejména části pokožky, které jsou mastné, čili tam, kde se nalézají mazové žlázy. Nadměrné maštění pokožky vede k vytvoření silného mazového filmu na kůži.

Někdy není snadné seboreu diagnostikovat, protože příznaky se kryjí s jiným kožním onemocněním, například způsobených alergií, atopickým ekzémem nebo lupenkou.

Seboreu však bezpečně pozná zkušený tricholog neboli vlasový specialista, který je vyškolený na anomálie vlasů a vlasové pokožky.

Seboroická dermatitida často postihuje kojence v prvních měsících života, stejně tak mladé může. Nejčastěji je způsobena těmito faktory: oslabený imunitní systém, klimatické podmínky, hormonální výkyvy, špatná životospráva a genetické dispozice. Kromě toho se experti domnívají, že plísňové infekce mohou být zodpovědné za propuknutí seboroické dermatitidy. Proto se seborea často léčí šampóny, které jsou fungicidní. V těžkých případech doktoři předepisují kortikoidy, ale jejich účinek bývá pouze dočasný a při dlouhodobém užívání mají výrazné negativní účinky.

V nedávném výzkumu došli odborníci k názoru, že je seborea spojená s překyselením pokožky. Pokud je  pH v krvi a moči příliš vysoké, tělo může chybně vyhodnotit bílkoviny jako škodlivé látky a začne se bránit tvornou protilátek. Ty pak bojují s protieny a spouští výrobu histaminu v tukových buňkách.

Léčba seboroické dermatitidy

Zatímco seboroická dermatitida u kojenců se obvykle hojí spontánně po několika týdnech, v dospělosti se často vrací. Další vrchol výskytu je mezi dvacátým a třicátým rokem života, častěji u mužů. Ženy jsou postiženy zejména po menopauze. Velmi často je nemoc je pozorována u pacientů, jejichž imunitní systém je podstatně oslaben – 80 procent pacientů s AIDS trpí seboroickou dermatitidou.

Seboree nejde obecně předejít. Ale pokud jste náchylní k nadměnému maštění pokožky, měli byste ji věnovat zvláštní pozornost – pravidelně ji čistit a neponechávat vysušenou. Pro odstranění nepříjemných příznaků seboroické dermatitidě doporučujeme trichologickou kosmetiku Kapyderm a její přípravky proti seboroické dermatitidě.

Pobyt na slunci nebo na čerstvém vzduchu, nejlépe u moře nebo na horách může mít velmi pozitivní účinek a výrazně zmírnit příznaky. Zároveň nesmíte zapomenout na ochranu před UV zářením.