Nečekaným následkem koronaviru je padání vlasů

covid a padání vlasů

Juli Fisherová je zdravotní sestra, která se starala o pacienty postižené koronavirem. V březnu sama onemocněla a od té doby se musela vypořádat s celou řadou zdravotních následků epidemie. Většinu z nich očekávala, protože odpovídaly dobře známým poznatkům o koronaviru. Ale jeden ze symptomů, který se objevil několik týdnů poté, co onemocněla, Juli neočekávala – padání vlasů.

covid a padání vlasů

„Začala jsem si všímat chumáčů vlasů, které mi vypadaly, zatímco jsem se sprchovala. Nejdřív jsem si myslela, že je příčinou užívání levnějšího šamponu. Ale jak vlasy padaly víc a víc, brzy začalo být zjevné, že za tím stojí něco jiného,“ prohlásila Juli.

Jakmile se Juli přidala k facebookové skupině ‚Long Haulers‘ – lidem, jejichž příznaky koronaviru za pár týdnů nezmizely – uvědomila si, že v tom není sama. „Když jsem viděla, s čím se potýkají ostatní, uvědomila jsem si, že i tento problém se vztahuje ke COVID-19.“

Stejnou zkušenost má i Rachel Baumová ze Saratoga Springs v New Yorku. Rachel symptomy nemoci zažívala po více než 100 dní a její vlasy rovněž začaly vypadávat.

„Přišla jsem o tolik vlasů, že jsem si myslela, že moje štítná žláza vynechává. Zašla jsem za endokrinoložkou, a ta řekla, že moje hodnoty jsou v normě. Takže za tím musel být COVID nebo můj věk – je mi 64 let – anebo kombinace obojího,“ sdělila Rachel. „V nákupním košíku na Amazonu mám momentálně uložené tři rozdílné paruky pro případ, že bych je v budoucnu potřebovala.“

Spojení mezi padáním vlasů a epidemií COVID-19 je problémem, kterému se odborníci začínají věnovat teprve nyní. Sara Hoganová, instruktorka zdravotních věd na UCLA, prohlásila, že toto zpoždění dává smysl. K padání vlasů totiž u pacientů často dochází 3 až 5 měsíců po stresujícím onemocnění nebo zážitku.

JAK ŘEŠIT PADÁNÍ VLASŮ

Americká dermatologická akademie říká, že padání vlasů ovlivňuje genetika, věk, hormonální nerovnováha, jiné zdravotní potíže, léky, a samozřejmě i stres. Experti mají za to, že nejčastějším typem padání vlasů u pacientů stižených koronavirem je takzvaný telogen efluvium. Zjednodušeně jde o dočasný problém zapříčiněný fyzickým nebo emočním stresem, vysokou horečkou, nemocí nebo ztrátou váhy přesahující 9 kilo. To všechno jsou běžné symptomy koronaviru. Telogen efluvium je zodpovědný za celkovou ztrátu vlasů – nejenom typickou mužskou plešatost – a v jeho důsledku denně vypadne daleko více než jen oněch standardních 50 až 100 vlasů.

„Každý vlas prochází třemi životními cykly. Přibližně 90 procent vlasů v libovolnou chvíli roste, 5 procent z nich se nachází v klidové fázi a 10 procent ve fázi vypadávání. Když jste příliš ve stresu nebo je vaše tělo v šoku, až 50 procent všech vlasů může rychleji postoupit do fáze vypadávání,“ sdělila Sara Hoganová.

„Jde obvykle o opožděný proces kvůli tomu, jak cyklus růstu vlasů probíhá,“ doplnila Hoganová. „Takže se stane něco důležitého a o 3 až 5 měsíců později si všimnete, že vám vypadávají vlasy. Což časově odpovídá průběhu epidemie.“

Tento typ padání vlasů se pojí k „závažnému onemocnění, poruchám imunitního systému a postihuje lidi, kteří zažijí mrtvici nebo infarkt,“ vysvětlil Gregory A. Poland, expert na infekční choroby, který působí na Mayově klinice. „Dochází k němu, když se lidé nacházejí v nesmírném stresu.“

Hoganová očekává, že se brzy vynoří noví pacienti trpící ztrátou vlasů. V posledních týdnech vídá lidi, kteří prodělali koronavirus a ztrátu vlasů zažívají poprvé. „Lidé jsou nemocní, přicházejí o práci, jsou nejistí ohledně budoucnosti, takže jsem věděla, že to bude představovat významný faktor.“

„Padání vlasů může lidi výrazně tížit, protože naše vlasy jsou něčím, co vídáme neustále,“ vysvětluje Hoganová. „Jde o část naší identity a toho, jak nás vnímají ostatní. Takže když pacienti poprvé zažívají ztrátu vlasů, když ke mně s tímto problémem přijdou, jsou z toho velmi nešťastní.“

Experti navíc přišli se zjištěním, že existuje další věc, která může tento problém ještě zhoršovat. Koronavirus vrcholil na jaře, kdy lidem už tak tradičně víc padají vlasy. Dochází k tomu mezi březnem a květnem. „Některým lidem přirozeně víc padají vlasy na jaře a my nevíme přesně proč. Jsou tací, kteří mají názor, že jde o přirozenou součást ročního cyklu. Jiní si naopak myslí, že se tak s několikaměsíčním zpožděním projevuje stres z vánočních svátků,“ objasnila Hoganová.

Experti rovněž tvrdí, že je těžké říct, proč některým pacientům, kteří prodělali koronavirus a vyléčili se z něj, vlasy padají a jiným ne. Hoganová má za to, že odpovědí může být genetika. „Ke ztrátě vlasů dochází u lidí, kteří jsou k tomu náchylní, a my nevíme, proč to tak je. Pravděpodobnost ztráty vlasů ovlivňují geny pacientů a životní cyklus jejich vlasů.“

CO DĚLAT S PADÁNÍM VLASŮ

Ačkoliv ztráta vlasů může ovlivnit sebevědomí člověka a to, jak sám sebe vnímá, experti lidi povzbuzují, aby se za ni nestyděli nebo se ji nepokoušeli vyřešit sami. Místo toho je dobré zkontaktovat lékaře, který může vyloučit další možné příčiny padání vlasů, jako jsou nevhodné léky, nedostatek živin nebo hormonální nerovnováha. Rovněž pomohou pacientům sledovat jejich životní návyky – to, jak cvičí, spí a jedí – aby mohli posoudit, jestli by jim neprospěly změny v této oblasti.

Hoganová navrhuje, že si můžete promluvit s vaším doktorem o tom, zdali by vám pomohl jídelníček s velkým obsahem proteinů, více vitamínu D nebo braní výživových doplňků, jako je například biotin. A někdy pacientům pomáhá, když jim lékař sdělí, že s velkou pravděpodobností dojde ke zlepšení problému.

„Většinou se to zlepší,“ sdělila Hoganová. „Myslím, že je důležité pacientům říct, že ve většině případů nejde o permanentní problém. Pravděpodobně dojde během 4 až 6 měsíců ke zlepšení, a to vědomí a ujištění pacientům mnohdy pomáhá.“

„Tento typ ztráty vlasů se obvykle s postupem času zlepšuje,“ souhlasí Poland. „Pochopitelně se to různí – některým se vlasy navrátí do původního stavu, jiní je můžou mít řidší. Ale obvykle platí, že jakmile dojde k vyřešení zdravotního problému, vlasy znovu narostou.“

V mezičase Hoganová pacientům doporučuje, aby se snažili co nejméně stresovat. „Často s mými pacienty probírám způsoby snížení stresu. Mám za to, že jde o klíčovou věc, zejména pokud za padáním vlasů opravdu stojí stres. V takovém případě je důležité se zaměřit na věci, které pomáhají vašim vlasům a jsou pro člověka dobré celkově, jako je jóga nebo meditace. Zdravý přístup k tělu zpětně podpoří růst vlasů.“

„Poskytuji pacientům možnost používat minoxidil, protože může pomoct s akutním padáním vlasům. Ale je důležité zdůraznit, že kvůli tomu, jak tento lék funguje, pacientům mohou začít vlasy padat více, když ho poprvé začnou užívat i ve chvíli, kdy ho užívat přestanou,“ řekla Hoganová.

Kromě toho je nejdůležitější trpělivost. Hoganová pacientům připomíná, že několik měsíců trvalo, než se ztráta vlasů projevila – a rovněž chvíli potrvá, než daný problém zmizí.

„Připomínám pacientům, že vlasy nejsou nezbytné pro vaše dlouhodobé přežití,“ sdělila Hoganová. „Co je opravdu důležité, je, že jste přežili velmi stresující situaci a vaše tělo se s tím vyrovnává. Takže můžete očekávat, že vlasy znovu narostou. Jen to prostě bude nějaký čas trvat.“

Juli Fisherová na tento okamžik stále čeká. Poté, co se přes 100 dnů potýkala s různými symptomy koronaviru, ztráta vlasů na rozdíl od jiných přetrvává. Ale Fisherová říká, že ačkoliv je stresující vídat vypadané vlasy ve sprše, není to v současnosti její největší starostí.

„Mám extrémně husté vlasy, takže jsem v tomto směru měla štěstí. Nebyla jsem u doktora ani se nebavila s odborníkem. Doposud ani nemám dost energie na to, abych se normálně hýbala, dokud nedostanu kyslík. Bojím se, že nikdy nebudu moct znovu pracovat. Musím přijít na to, co se děje s mým srdcem a plícemi dřív, než si začnu dělat starosti o vlasy. Je sice stresující, že si možná budu muset začít kupovat šátky, ale ztráta vlasů momentálně leží hodně nízko na mém žebříčku priorit.“

Může za vaše nadměrné vypadávání vlasů telogenní efluvium?

Může za vaše nadměrné vypadávání vlasů telogenní efluvium?

Za nadměrným vypadáváním vlasů může stát celá řada příčin.  Jednou z nich je telogenní efluvium – kožní onemocnění, které se projevuje nadměrným vypadáváním vlasů v jejich klidové (telogenní) fázi. Jak se telogenní efluvium projevuje a dá se léčit?

Co je a jak se projevuje telogenní efluvium nebo chronické telogenní efluvium?

Telogenní efluvium je kožní onemocnění, které postihuje vlasové folikuly. Ve výjimečných případech mohou postiženi trpět i nadměrným vypadáváním obočí a pubického ochlupení. V posledně zmíněných případech se však nejedná o tak velký a hlavně viditelný problém. V případě vlasů to však problém je, protože vlasy jsou korunou krásy. Na vlasech si zakládají především ženy, bujnou kštici však chtějí mít i muži.  Telogenní efluvium se projevuje lámáním, ztenčováním a nadměrným vypadáváním vlasů. Vlasy vypadávají tak moc, že se na hlavě začnou tvořit plešatá místa. K úplnému vypadnutí a chronickému průběhu však ve většině případů nikdy nedojde. Spíše se tvoří mapy nebo zóny, které jsou vypadáváním vlasů postihnuty více. Nejčastěji vlasy vypadávají na temeni hlavy, přinejmenším častěji než vzadu na hlavě a na bocích.

telogenni_efluvium

 

Oslabené vlasy telogenním efluviem vs zdravé vlasy

Vypadávání vlasů je hlavně estetickým problémem. Částečná plešatost z nadměrného vypadávání vlasů je pro ženy i muže důvodem k frustraci a sníženému sebevědomí. Dobrou zprávou však je, že toto onemocnění je pouze dočasné a růst vlasů se obnoví, až vlasy přejdou znovu do růstové fáze. To však může nějakou dobu trvat, a proto to nejlepší, co vašim padajícím vlasům v tomto případě můžete dopřát, je čas. Doporučují se i různé podpůrné vlasové vody nebo stimulující masáže vlasové pokožky. 

Proč vlasy ve velkém vypadávají?

V případě onemocnění s názvem telogenní efluvium dochází k nadměrnému vypadávání vlasů kvůli toho, že najednou velká část vlasů z důvodu šokové a stresové situace přejde z růstové (anagenní) fáze do klidové (telogenní) fáze. Pro pochopení až 85 % vlasů se u zdravého jedince nachází v růstové fázi, zbylých 15 % ve fázi klidové. V tomto případě je zcela běžné, když sem tam  vypadne nějaký ten  vlas. V případě zdravého jedince je většina vlasů v růstové fázi, a proto dokážou vypadané vlasy nahradit, aniž by si toho člověk nějak výrazně všiml. Problém nastává, když se tento vlasový proces otočí a v telogenní fázi se najednou ocitne více vlasů, než je obvyklé. Když je většina vlasů v klidové fázi a v menšině jsou vlasy ve fázi růstové, dochází na určitých místech hlavy k plešatění, protože nové vlasy prázdná místa jednoduše nestačí tak rychle nahradit. 

Co telogenní efluvium vyvolává? 

Každá nemoc má svou příčinu, tady tomu není jinak. Telogenní efluvium vyvolá náhlý šok a trauma. Nadměrné vypadávání vlasů může způsobit autonehoda či jiná velmi stresující událost. Spouštěčem nadměrného vypadávání vlasů může být bezesporu porod, který je pro organismus velkou zátěží. Právě tady najde odpověď řada žen, která je po porodu svými padajícími vlasy silně znepokojena. Je to však běžná reakce vlasů na tak stresující událost, jakou je porod. 

Telogenní efluvium může způsobit také očkování, těžká prodělaná nemoc nebo jakýkoliv dlouhodobý stres. Příčinou může být užívání drog.

Vlasy obvykle začnou vypadávat až dva měsíce po dané události. Vlas, který vlivem šoku náhle přejde z růstové fáze do klidové fáze, v této fázi chvíli setrvá. Teprve až po nějaké době vypadne.

Vlasy vám sice nadměrně vypadávají, ale jste si jistí, že žádný šok ani stres jste neprožili? Nevadí, i přesto se může jednat o telogenní efluvium. V tomto případě může být příčinou urychlené střídání vlasových fází. Rychle se střídající klidová a růstová fáze způsobí to, že vlasy už tenké a lámavé rostou a často vypadávají. 

Telogenní efluvium je spíše estetickým problémem, který však nijak nepřidá na psychické pohodě. Dobrou zprávou však je, že se téměř nikdy nestává, že by postiženému vypadaly všechny vlasy. Proces růstu vlasů se ve většině případů obnovuje nejpozději za půl roku (výjimku tvoří chronické případy). 

Pokud si přejete zjistit příčinu padání vlasů nebo potvrdit diagnostiku Elogenního efluvia, objednejte se k odborníkovi na trichologické vyšetření.

Nemocnice nabízejí prevenci proti padání vlasů po chemoterapii

Již 3. nemocnice v České republice začala nabízet onkologickým pacientům ošetření, které působí preventivně proti vlivu chemoterapie na padání vlasů. Speciální ochlazovací čepice působí na vlasovou pokožku a vlasové folikuly tak, že snižuje prokrvení a tím zabraňuje plnému vlivu chemoterapie na vlasy.

Jedno sezení s chladící pokrývkou vyjde na 800-1500 Kč a není hrazeno zdravotními pojišťovnami. Výrobce udává, že celková cena ošetření vychází na přibližně stejnou cenu, jako stojí kvalitní paruka. Nemocnice se nyní snaží domluvit se pojišťovnami, aby pacienti mohli čerpat od pojišťoven alespoň tisícikorunu, určenou nyní na nákup paruky, na částečnou úhradu terapie  chlazení pokožky. Pokračovat ve čtení „Nemocnice nabízejí prevenci proti padání vlasů po chemoterapii“

Zinek a padání vlasů. Jak poznat, že potřebujete zinek?

zinek a padani vlasu

Zinek je stopový prvek nezbytný pro naše celkové zdraví a je obzvláště důležitý pro zdraví našich vlasů.

Přečetli jsme mnoho studií a zkoumali jsme současné názory zahraničních odborníků. Vycházíme ale i z trichologické praxe a zkušeností našich zákazníků. V tomto článku se dozvíte:

  1. Jak poznat nedostatek zinku?
  2. Kdy může být zinek příčinou padání vlasů?
  3. Jak nejlépe doplnit zinek?

nedostatek zinku

Zinek je základní stopový prvek a pro náš život je nepostradatelný

Zinek získáváme ze stravy a naše tělo vyžaduje jeho pravidelný přísun. Lidský organismus si jej totiž neumí ukládat na horší časy. Pokračovat ve čtení „Zinek a padání vlasů. Jak poznat, že potřebujete zinek?“

10 CHYB KTERÝMI NIČÍTE VLASY

chyby a znicene vlasy

Od stylingu až po péči o šedivé vlasy –toto jsou nejčastější chyby, na které trichologové upozorňují své klienty.

Někdy nevědomky pomaličku sklouzneme k nevhodné péči o své vlasy. Zjistili jsme pro vás, jaké jsou nejčastější chyby při barvení, česání a stylingu zdravých i poškozených vlasů.

1. Použijte správný kartáč

Kutikula (vrchní obal) pomáhá udržovat vlasy silné a pružné a chrání vnitřní kůru před ztrátou vlhkosti a poškozením. Na rozdíl od kožních buněk se vlasové buňky neobnovují. Takže jakmile je kutikula poškozena, už se neobnoví. Proto je důležité minimalizovat opotřebení této vrchní vrstvy vlasu.

Jednou z nejčastějších příčin poškození kutikuly jsou kartáče z kančích štětin. Ty mohou vyloženě odtrhovat části vlasové kutikuly, oslabovat vlasové prameny a zvyšovat jejich pórovitost. Namísto toho zvolte kartáč, který má plastové, zaoblené špičky. Populární a šetrné jsou také kartáče Tangle teezer. Můžete si i vypomoci  vlasovým olejíčkem, který pomůže vyhlazovat a uzavřít strukturu vlasu před kartáčováním. Když je kutikula naopak otevřena, vlasy mají tendenci se zacuchávat a drhnou o sebe jako suchý zip.

Celý článek