Seborea u kojenců

Seboroická dermatitida se u kojenců může objevit už v druhém měsíci života.  Projevuje se nažloutlou krustou na vlasové pokožce.

Seborea postihuje i dospělé, u kterých se začne projevovat okolo puberty.

Jedná se o neinfekční onemocnění, postihující oblasti s největším výskytem kožního mazu, jako je pokožka hlavy, obličej nebo trup.  Je známa souvislost mezi kožními kvasinkami. Ta je ale spíše dána reakcí na vyšší tvorbu mazu, než že bychom ji přisuzovali vznik seborei.

Seborea je velmi u kojenců pravdu velmi běžná a většina dětí ani nenavštíví lékaře (není pro to ani příliš důvod) a proto ani není vysledovaný spouštěč této nemoci. Běžně se objeví už během prvních 6 týdnů a během několika týdnů odezní. Méně často seborea setrvává po dalších 6-9 měsíců.

V těchto případech může propuknout větší infekce na pokožce, která již může souviset například s oslabeným imunitním systémem.  Další místa výskytu mohou být za ušima, v podpaždí nebo  v tříslech.

Pokožka většinou není svědivá a miminko nějak netrápí. Díky tvorbě krusty a stroupků může vypadnout menší množství vlasů. Až teprve v dospělosti se mluví o Seboroické alopecii.

Co dělat a nedělat proti seboree u kojenců

Doporučujeme mýt vlasovou pokožku šetrným šamponem. Po umytí je vhodné nanést krém proti seboroické dermatitidě, jako je například Krém K.

Toto onemocnění není nikterak vážné a nemusí rodiče znepokojovat. Některé

Seborea ve vlasech kojence
Seborea ve vlasech kojence

zdroje uvádějí souvislosti mezi slinivkou a projevem seboroické dermatitidy, ale žádná studie neprokázala důvod k obavám.

Pokud se seborea výrazně nezhoršuje, není důvod nasazovat přípravky s kortikoidy. Nejdůležitější je pokožku opečovávat šetrnými přípravky a udržovat ji v čistotě.

Ohledně použití olivového oleje existuje stále rozpor i v odborných zdrojích. Některé upozorňují na to, že kvasinky (například Malassezia spp) se díky olivovému oleji rychleji rozmnožují. Jiná studie ale toto nepotvrdila. Zatím bychom doporučili se oleji vyhnout.

Další doporučení dle Anglické národní společnosti pro ekzémy:

  • Nepoužívejte na vlasovou pokožku běžné mýdlo a dětské ubrousky, aby nedošlo k vysoušení pokožky a zvyšování činnosti mazových žláz.
  • Udržujte dětskou postýlku čistou a suchou.
  • Neseškrabávejte z pokožky suché stroupky, zvyšujete tím riziko infekce. Na místo toho můžete zkusit krustu vyčesat velmi jemným kartáčem určeným pro dětské vlásky.

Čtěte dále: Jaké jsou příznaky seboroické dermatitidy u dospělých?

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

související články