Kdy přestanou padat vlasy po porodu? A jak jim můžeme pomoci?

Padání vlasů po porodu

Většina čerstvých matek zažívá zvýšené padání vlasů po porodu, i když některé to téměř nepostřehnou. Koho z nás to postihne, záleží zejména na genetické výbavě, hustotě vlasů a stavu vlasové pokožky.

Jaký je vlastně důvod padání vlasů po porodu?

Během těhotenství způsobují hormonální změny prodloužení růstové fáze vlasů, takže vypadne méně vlasů a můžete si i všimnout, že vlasy jsou silnější, rychleji rostou a nelámou se. Celkově se jejich kvalita zlepší.

Poté, co jste porodila a vaše hormony se usadily – obvykle asi 12 týdnů po porodu – více vlasů se přesune do fáze vypadávání. V tomto období Vás mohou překvapit i chumáče vypadaných vlasů najednou.

Běžně člověku vypadne zhruba 100 až 125 vlasů denně, ale po porodu se toto zvýší až na 500 denně. To může být velmi znepokojující, ale nemusíte se příliš obávat – nebudete plešatá!

Co můžeme udělat pro to, aby se počet vlasů opět co nejrychleji ustálil?

Mimo trpělivosti bychom se měli zaměřit zejména na stav vlasové pokožky, protože ze zdravé kůže roste zdravý vlas. Čím lepší budou mít nové vlasy podmínky pro růst, tím větší je šance, že se nám všechny vypadané vlasy opět vrátí.

Nejčastějším nepřítelem vlasové pokožky je dehydratace a suchá pokožka obecně. Jejím příznakem bývá napnutá kůže bez přirozené elasticity.

Trápí Vás lupy ve vlasech? Zbavte se jich.

Svědění nebo přílišné maštění vlasů jim také neprosívá a ukazuje na nějaký problém nebo nevhodně zvolenou vlasovou kosmetiku.

Během šesti měsíců by měly být vaše vlasy zpátky na normální hustotu jako před těhotenstvím, ale textura vlasů nemusí být úplně stejná. Může být vlnitější nebo rovnější nebo sušší nebo mastnější než před těhotenstvím. To je způsobeno hormonálními změnami, které jste právě prodělali.

Pokud se padání vlasů nemírní ani šest měsíců po porodu, zkontaktujte trichologa a nechte si poradit na míru dle stavu vlasů a vlasové pokožky.

Další informace o padání vlasů po porodu.

Sandra Johnsonová

Dermatolog

babycenter.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

související články