Často slýcháme diskuze ohledně nošení zimních čepic, kšiltovek nebo třeba paruky – jestli mohou způsobit padání vlasů.
Zimní čepice a padání vlasů
Klasický kulich je k vlasům relativně šetrný. Zimní čepice je volná a nepne pevně k pokožce, nedusí vlasy a většinou se v zimě pod čepicí nepotíme. Není tedy důvod riskovat v zimě nachlazení a pokrývce hlavy se vyhýbat.
Kšiltovky a padání vlasů
Kšiltová čepice už může být nebezpečnější. Pokud ji máme na hlavě velmi silně utaženou, tak může neúměrně tahat za vlasy a vyškubávat je. Pokud nemá odvětrávání, nosíme ji mnoho hodin denně, v horkém počasí a máme pokožku se sklonem k nadměrnému maštění, tak takové podmínky našim vlasům rozhodně nebudou prospívat. Pokožka musí být čistá a mít šanci dýchat.
Paruky a padání vlasů
Paruky mohou dusit již tak velmi poničené folikuly. Zejména v letních měsících se pod parukou pokožka může hodně pařit a to nové vlasy k životu nevyburcuje.
Pevné culíky a padání vlasů
Podobně jako příliš utažené kšiltovky, stejně tak velmi pevné culíky nedělají vlasům dobře. Můžeme tím způsobit i ložiskovou alopecii, kdy se nám skupinky vlasů vytrhají a díky mechanicky poškozeným folikulům v těchto místech nové vlasy odmítají růst – nebo jsou velmi slabé, nevyrostou do normální délky a předčasně tyto vlasy vypadávají.
Čepice tedy v drtivé většině nejsou nebezpečím pro naše vlasy. Je to spíš přehnaný mýtus. Myslíme si, že je způsoben tím, že mnoho plešatých mužů čepice nosí a dochází tak k záměně příčiny a důsledku. Podle dermatologů není úplně vhodným doplňkem turban, který je také často velmi pevně „přivázán“ na vlasovou pokožku a nedovoluje ji přirozeně dýchat. Tento problém v našich zeměpisných šířkách zatím ale není rozšířen. 🙂
Jedna odpověď na “Nošení čepice a padání vlasů – pravdy a mýty”
Super článek. Ty ubrousky určitě vyzkouším.